Poznáváme exotické země

V pátek 11. října jsme vyrazili do Panamy. Nemuseli jsme cestovat na pomezí Jižní a Střední Ameriky, stačilo se dopravit do Žďáru nad Sázavou, kde pro nás manželé Kateřina a Miloš Motani připravili cestopisné vyprávění o vzdálené zemi na západě.

Komentované promítání fotografií a videí nás zavedlo do hlavního města Panamy – Panama City.

Propluli jsme Panamským průplavem, který zkrátil cestu z Atlantiku do Tichého oceánu o několik týdnů. Významný světový průplav si ale během výstavby vyžádal krutou daň. Ze 75 000 dělníků zahynulo během stavby celých 25 000.

Zajímavé bylo cestování po panamském venkově. Poznali jsme místní indiánské obyvatelstvo, jejich obydlí i místní školství.

Děti uchvátila nádherná příroda a spousta zvířat, z nichž některá jsou endemická (žijí pouze na určitém místě na Zemi).

Obdivovali jsme:

a) krokodýly

b) různé druhy endemických žab (tzv. šípových)

c) lenochody

d) aguti

e) podmořský svět….. a mnoho dalších zajímavých druhů zvířat.

Na konci paní Motani vyzkoušela bystrost přítomných dětí, některé z nich i odměnila.

Před odjezdem domů jsme se zahřáli v parku a unaveni se vraceli na výborný školní oběd.