Základní škola a mateřská škola Písečné, příspěvková organizace je malotřídní ZŠ vyučující žáky 1. až 5. ročníku ve dvou třídách. Součástí školy je jednotřídní mateřská škola, školní družina a školní jídelna.

Mateřská škola pracuje podle školního vzdělávacího programu „S barvami poznáváme svět“. K dispozici má hernu s interaktivní tabulí, samostatnou ložnici, školní zahradu s krytým pískovištěm a venkovními herními prvky. Výhodou školy je vzájemná spolupráce dětí různých věkových skupin, podpora aktivního trávení času v přírodě. Mateřská škola úzce spolupracuje se základní školou, pravidelně jezdí společně na dopravní hřiště, pořádají akce pro rodiče (Dýňová slavnost, Vánoční besídka, Rozloučení s předškoláky, Celé Česko čte dětem apod.).

Základní škola vzdělává žáky podle školního vzdělávacího programu „Objevujeme svět kolem nás“. Škola má k dispozici dvě plně vybavené třídy s interaktivními tabulemi, školními notebooky, relaxačními koutky a cvičebnu. Součástí školy je moderně vybavená kuchyň. V roce 2025 se chystá rozšíření a modernizace budovy ZŠ. Škola je zapojena do různých projektů – např. OP JAK, mezinárodní projekt Záložka do knihy spojuje školy, Celé Česko čte dětem, Noc s Andersenem, Čistá Vysočina, Recyklohraní, Ovoce, zelenina a mléko do škol, Bezpečně na kole.

Škola nabízí výuku katolického náboženství, hru na flétnu, hudebně dramatický kroužek a výtvarný kroužek.

Škola se prezentuje pravidelnými články na svých webových stránkách: www.zsmspisecne.cz

Ředitelka školy: Mgr. Marie Nebolová